AZM InfoBlog - Aeroklub Zagłębia Miedziowego - Lotnisko LUBIN (EPLU)

Przejdź do treści

Wspomnienie o Prezesie

Aeroklub Zagłębia Miedziowego - Lotnisko LUBIN (EPLU)
Opublikowane według w AZM · 30 Grudzień 2018
Wczoraj pożegnaliśmy naszego Prezesa Seniora Stefana Jurczeniaka. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się tuż po 13:00 od Mszy w kaplicy przy cmentarzu komunalnym Zacisze w Lubinie.

Następnie prochy zmarłego w asyście rodziny oraz licznie przybyłych na pogrzeb przyjaciół, kolegów, człnoków AZM, przedstawicieli Aeroklubu Polskiego i innych aeroklubów odprowadzone zostały do miejsca spoczynku. Kolega Janusz Bugiel, bliski przyjaciel Prezesa Seniora wygłosił mowę pożegnalną w imieniu członków Aeroklubu Zagłębia Miedziowego. Był również akcent lotniczo-modelarski.

Śmierć naszego Prezesa Serniora Stefana Jurczeniaka całkowicie nas zaskoczyła. Nie sposób jednak nie wspomnieć o tym kim był i dlaczego był dla nas ważną osobą. Pomijam w tym wspomnieniu względy emocjonalne, które dla każdego z nas są sprawą osobistą.

Pierwsze wzmianki w  kronice Aeroklubu Zagłębia Miedziowego o działalności lotniczej w naszym  regionie Prezesa Seniora Stefana Jurczeniaka pochodzą z 1966 roku.  Wtedy na terenie naszego lotniska działała filia Aeroklubu  Jeleniogórskiego, w oparciu o którą powstał w 1968 roku Aeroklub  Zagłębia Miedziowego. Napisano tam tak: „Stefan Jurczeniak – zapalony  działacz i sympatyk miniaturowego lotnictwa – zorganizował tradycyjne  już V Zawody Modeli Latających”.
25  stycznia 1970 roku Stefan Jurczeniak został wybrany do składu nowego  zarządu Aeroklubu Zagłębia Miedziowego jako jego członek. W roku 1995  został Dyrektorem, następnie pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu, a od  2001 do 2014 roku był Prezesem Zarządu Aeroklubu Zagłębia Miedziowego.  Przeprowadził nasz Aeroklub przez bardzo trudne dla aeroklubów czasy  transformacji ustrojowej w naszym kraju, a w najgorszym okresie, kiedy  brakowało środków finansowych w aeroklubowej kasie wypłacał pracownikom  pensję z własnych zasobów finansowych, co pozwoliło wtedy na zachowanie  ciągłości finansowej.
W  roku 1969, już wtedy instruktor modelarstwa lotniczego, startował w  Mistrzostwach Krajów Demokracji Ludowej w ZSRR zajmując 4. miejsce, a  następnie w Mistrzostwach Świata w Austrii, gdzie zajął miejsce 27. w  klasie F1A. W styczniu 1986 roku znalazł się w ogłoszonej na łamach  Skrzydlatej Polski Międzynarodowej Kadrze Modelarskiej. W listopadzie  tego samego roku APRL przyznało Stefanowi Jurczeniakowi tytuł Mistrza  Sportu w modelarstwie lotniczym. W tym samym roku zajął 3. miejsce  indywidualnie w Mistrzostwach Europy. Pod koniec 1986 roku „Skrzydlata  Polska” opublikowała listę sportowców lotniczych roku, na której znalazł  się jako jedyny reprezentant Aeroklubu Zagłębia Miedziowego.
21  stycznia 1988 roku, w 20. rocznicę powstania Aeroklubu Zagłębia  Miedziowego Stefan Jurczeniak wraz z wiceprezesem Tomaszem Tymeńskim  przewodniczy VI Walnemu Zgromadzeniu Członków Aeroklubu Zagłębia  Miedziowego, na którym zostaje wybrany delegatem AZM na XII Krajowy  Zjazd Aeroklubu PRL. W tym samym roku otrzymał odznaczenie Za zasługi  dla województwa legnickiego.
W  roku 1989 Stefan Jurczeniak ponownie reprezentował nasz kraj jako  członek Modelarskiej Kadry Narodowej. Później jeszcze wielokrotnie  uczestniczył w zawodach modelarskich rangi ogólnopolskiej i  międzynarodowej odnosząc sukcesy.
W wywiadzie udzielonym Natalii Barankiewicz Stefan Jurczeniak tak opowiadał o swojej pasji do modelarstwa lotniczego:
„Natalio,  modelami zacząłem się bawić jeszcze w dzieciństwie, kiedy mieszkałem w  Jeleniej Górze. Gdy przenosiłem się do Lubina, kontynuowałem swoją  pasję. Pierwszy znaczący sukces odniosłem w 1959 roku na Mistrzostwach  Europy, które odbyły się w Lesznie. W klasie F1 modeli swobodnie  latających wywalczyłem tytuł Mistrza Europy. Później byłem czterokrotnie  Mistrzem Polski, w latach 1963, 1966, 1967 i 1985. W roku 1985 na  zawodach w Jugosławii zostałem Wicemistrzem Świata, a w roku 1986 w  Rumunii – Wicemistrzem Europy. Na koniec mojej zawodniczej kariery w  1989 roku na zawodach w Argentynie zdobyłem tytuł Mistrza Świata”.
Za  swoje osiągnięcia sportowe Stefan Jurczeniak został uhonorowany tytułem  Lubinianin 1988, a w roku 2005 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

Andrzej Onitsch


Wróć do spisu treści